Wraz ze wzrostem liczby noworodków i niemowląt mających trudności w przyjmowaniu pokarmu drogą doustną, wzrasta poziom opieki neurologopedycznej. Dzieci mające problem ze ssaniem piersi/butelki, potrzebują pomocy specjalistów, aby przeprowadzono diagnostykę i znaleziono przyczynę takiego stanu rzeczy.
Czy zdarza się, że Wasze dziecko reaguje płaczem, krzykiem na próbę karmienia piersią? Może podczas karmienia czujecie, że ssanie jest słabe, dziecko chwyta brodawkę płytko, a po karmieniu nie występuje uczucie opróżnienia piersi? Czy podczas karmienia obserwujecie krztuszenie się pokarmem, wypływanie mleka kącikami warg? Może chcecie karmić piersią, ale jesteście zmuszeni dokarmiać dziecko za pomocą butelki? Takich przykładów może być wiele, najważniejsze to nie poddawać się, gdy czujecie, że potrzebna jest Wam pomoc.
Przede wszystkim, jeżeli odczuwacie jakiekolwiek problemy podczas karmienia piersią/butelką – to znak, że należy udać się do specjalisty i sprawdzić jakie mogą być tego przyczyny. Zdrowy noworodek demonstruje oznaki gotowości do karmienia, dzięki którym karmienie dziecka powinno być intuicyjne, przyjemne i efektywne. Zadaniem neurologopedy jest ocena umiejętności oralnych pacjenta:
- przeprowadzenie badania odruchowych reakcji oralnych (odruch szukania, odruch wargowy, odruch ssania i połykania itd.),
- ocena koordynacji aktu ssania-połykania-oddychania,
- ocena warunków anatomicznych dziecka oraz ich funkcji,
- ocena prawidłowego toru oddychania,
- ocena miofunkcjonalna (funkcji mięśni) w obszarze twarzoczaszki,
- ocena pozycji do karmienia i inne.
Jakie są przyczyny zaburzeń karmienia u niemowląt?
Przyczyn zaburzeń karmienia może być wiele. Do najczęstszych zaliczamy:
- Nieprawidłowe warunki anatomiczne w sferze orofacjalnej – oceniamy budowę anatomiczną warg, wałów dziąsłowych, podniebienia twardego i miękkiego, to w tej grupie znajdują się również skrócenia wędzidełek jamy ustnej, rozszczepy warg i podniebienia.
- Nieprawidłowe odruchy reakcji oralnych – nienormatywne odruchy ssania i połykania, szukania itd. prowadzą do zaburzeń poboru pokarmu.
- Nieprawidłowa funkcja mięśni – podczas ssania aktywny jest szereg mięśni w obszarze twarzoczaszki, które umożliwiają prawidłowy pobór pokarmu. Kiedy funkcja mięśni jest zaburzona, ssanie może być utrudnione.
- Nieprawidłowa pozycja do karmienia – zdarza się, że rodzice nie posiadają wiedzy odnośnie odpowiedniego układania noworodka/niemowlęcia do piersi, dlatego przyjmują nieodpowiednią pozycję przy karmieniu. Czasami wystarczy zmiana pozycji, aby karmienie diametralnie się zmieniło.
- Występowanie refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)
- Dysfagia – zaburzenia połykania.
- Występowanie problemów laktacyjnych i inne.
Przyczyn zaburzeń karmienia może być znacznie więcej, wypunktowałam jedynie część z nich. Najważniejsze to szukać przyczyn problemów związanych z karmieniem dzieci. Jeżeli czujecie, że Wasze dziecko ma problemy z jedzeniem, udajcie się po pomoc!
Zapraszamy na konsultacje ☺