Obniżone napięcie aparatu mowy

Jedną z przyczyn zaburzeń mowy i opóźnionego jej rozwoju może być hipotomia mięśniowa, czyli obniżone napięcie mięśniowe. Wielu rodziców słyszy właśnie taką diagnozę logopedyczną, ponieważ jest ona najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem u niemowląt i dzieci. Charakterystycznym objawem u niemowląt cierpiących na obniżone napięcie mięśniowe jest to, że ciało jest bezwładne, a mięśnie wiotkie. Obniżone napięcie może dotyczyć także aparatu mowy – dziecko ma problemy z wypowiadaniem niektórych głosek z uwagi na zbyt słabe napięcie mięśni w obrębie warg czy całej jamy ustnej.

Na czym polega problem?

Przy obniżonym napięciu mięśniowym aparatu mowy dochodzi do nieprawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Droga, którą impuls biegnie z mózgu do mięśni, np. warg jest uszkodzona, przez co dziecko może mieć m.in. stale niedomknięte usta, albo ślinić się, choć nie ma to żadnego związku z ząbkowaniem.

Objawy hipotomii

Oceny napięcia mięśniowego w obrębie aparatu mowy może dokonać pediatra, neurolog, logopeda lub neurologopeda, badając dziecko. Warto obserwować też swojego malucha, aby móc w porę zauważyć objawy hipotomii mięśniowej. Jeśli dziecko prawie nigdy nie płacze, nie unosi stóp do buzi w okresie niemowlęcym, ma problemy z unoszeniem główki i opieraniem się na wyprostowanych w łokciach ramionach, można podejrzewać obniżone napięcie mięśniowe całego ciała lub jego górnej czy dolnej połowy. Charakterystyczne dla dzieci z takimi schorzeniami jest to, że są spokojne, ponad miarę, co zauważyć można np. w przedszkolu, w grupie rówieśniczej.

Jeśli chodzi o obniżenie napięcia mięśniowego jamy ustnej i aparatu mowy, dziecko prócz stale otwartej buzi, może mieć też problemy podczas jedzenia i często się krztusić.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli logopeda lub neurologopeda i neurolog stwierdzą, że w obrębie jamy ustnej, obręczy barkowej czy całej górnej połowy ciała występuje hipotomia mięśniowa, wówczas trzeba podjąć określone kroki, aby pomóc dziecku we wzmacnianiu mięśni. Dobre efekty dają masaże wykonywane. W naszym gabinecie wspomagamy dziecko ćwiczeniami neurologopedycznymi, rehabilitacyjnymi oraz terapią osteopatyczną.

Warto uczyć swoje dziecko prawidłowego gryzienia – podawać twarde warzywa i owoce, orzechy i tym podobne, ponieważ to doskonałe ćwiczenie dla mięśni. Przyda się zabawa w „strojenie min” – napinanie policzków jak do balonika, cmokanie, rozciąganie ust w uśmiechu. Można też próbować ćwiczyć język, pokazując dziecku kolejne jego pozycje. To wszystko z pewnością przyczyni się do lepszych efektów w zajęciach logopedycznych.

Umów się na wizytę

Tel: 518-140-092
E-mail: odnova23@gmail.com