Rehabilitacja stomatologiczna
Specjalistyczne techniki lecznicze skupione na dolegliwościach układu stomatognatycznego.
Rehabilitacja stomatologiczna
Ludzkie ciało to najbardziej złożony organizm na całej ziemi. Składa się na niego zdumiewająca sieć połączeń, współgrających ze sobą harmonijnie układów i narządów, które wzajemnie się uzupełniają. Ta świadomość jest ważna, kiedy poszukuje się źródła różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Nierzadko zdarza się, że choć odczuwamy ból w konkretnym miejscu, jego przyczyna znajduje się zupełnie gdzieś indziej. Takie sytuacje zdarzają się także w stomatologii. Na przykład dysfunkcje stawów skroniowo – żuchwowych mogą być konsekwencją zgrzytania lub zaciskania zębów, czyli bruksizmu.
Rehabilitacja stomatologiczna to forma terapii manualnej, której celem jest relaksacja okolic narządu żucia – normalizacja napięcia mięśni zewnątrz i wewnątrz ust oraz przywrócenie prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych. Terapeuta stomatologiczny nie ogranicza jednak swoich działań tylko do żuchwy i szczęki, często konieczna jest także rehabilitacja w obrębie całej głowy, kręgosłupa, miednicy, a nawet całego ciała. Postawa całego ciała ma wpływ na napięcie w obrębie żuchwy, a co za tym idzie, na stan naszych zębów. Rehabilitacja stomatologiczna uzupełnia także leczenie ortodontyczne czy protetyczne, by przywrócić narządowi żucia pełną sprawność.
Wady w postawie, zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy zbyt napięte mięśnie głowy i szyi mogą przejawiać się takimi dolegliwościami jak:
- bóle głowy, szyi
- bóle głowy o charakterze migrenowym
- nadwrażliwość zębów
- trzaski, przeskoki w stawach skroniowo - żuchwowych i ograniczona ich ruchomość
- szczękościsk
- ból skroni i szczęki i żuchwy
- ból “zdrowych” zębów
- ból odczuwany za gałką oczną
- szumy, piski i bóle uszne
- zaburzenia połykania - uczucie guli w gardle
- ból i stany zapalne uszu
Z konsultacją u specjalisty nie warto zwlekać, ponieważ zaburzenia układu ruchowego narządu żucia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, wad zgryzu, wad rozwojowych twarzy, zaburzeń w obrębie czaszki, problemów z przeżuwaniem pokarmów czy wreszcie do ścierania się zębów.
Bruksizm to zjawisko nieświadomego, patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami. Może mieć miejsce nie tylko nocą, podczas snu, ale także w dzień. Parafunkcja ta występuje w społeczeństwie coraz częściej, a jako jej przyczyny wymienia się wady zgryzu, braki zębowe, refluks czy… stres. Wysoki poziom stresu powoduje napinanie ciała, zamkniętą pozycję ciała, co przekłada się na wzmożone napięcie mięśniowe i rozwój różnego rodzaju dysfunkcji, a w ich efekcie także bólu.
By uniknąć ścierania się zębów, co jest poważnym zagrożeniem dla uśmiechu, warto skonsultować się z terapeutą stomatologicznym. W przeciwnym razie narażone na ścieranie zęby mają większą podatność na próchnicę czy powodującą dyskomfort nadwrażliwość. Znacząco u osób dotkniętych bruksizmem spada też estetyka uśmiechu. Na szczęście we współpracy stomatologa, specjalisty fizjoterapii i psychologa można zapobiec tego typu skutkom.
Rehabilitacja stomatologiczna w postaci masaży, treningu prawidłowego oddechu i technik relaksacyjnych skutecznie przynosi ulgę napiętym mięśniom. W leczeniu bruksizmu dobrymi efektami skutkuje podejście holistyczne, czyli jednoczesne rozwiązanie źródła problemu na różnych płaszczyznach. Duże znaczenie ma na przykład korzystanie z psychoterapii, która zredukuje przyczyny stresu, niezbędne bywa też leczenie dentystyczne w postaci na przykład szyn zgryzowych. Dopiero wyeliminowanie wszystkich możliwych źródeł problemu pozwoli przywrócić mięśniom właściwe napięcie i zahamować ścieranie zębów.
Umów się na wizytę
Tel: 518-140-092
E-mail: odnova23@gmail.com
Inne nasze usługi